tisdag 16 december 2025

16/12-25. Allmänna kommunikationer...


Vi talade om allmänna kommunikationer. Lokalt. Igen. Hur ser kommunen, landsbygden ut och var behöver bussarna gå? 

Någon bor i stan, hen önskar fler linjer och hållplatser. Hur långt är det rimligt att vi får/måste gå för att komma till bussen? Hur tänker planerarna där?

Vi talar om vinkområden och hållplatser? Någon säger att hållplatserna måste vara fler. För mig, som bor på landet där relativt få hus finns, är vinkområden det allra bästa. Utöka vinkområden, säger jag igen och igen. Låt det gå fram till det större samhället eller fram till byn där många ungar bor. 

Tack, för dagens samtal. Tack, för reflektion över tiden, klimatet, människornas möjligheter och vårt egna ansvar. Vi strävar efter bättre kommunalt, regionalt och nationellt klimatansvar och vårt egna ansvarstagande för en rättvisare värld. 


#slbuss #vinkområde #levandelandsbygd #politik #klimat #allmännakommunikationer #enrättvisarevärld #rättvisa #roslagsleden #norrtälje #miljöpartiet  

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...