Bokcirklarna!

Bokcirklarna fortsätter i föreningens (Mångfald Tillsammans) regi, ja. (ja, de har alltid legat där). 

Böckerna köps i 
bokhandeln i Norrtälje, bokcirkelböckerna beställs via samtalsledare Anette Grinde.

Platsen för samtalet är oftast i bokhandeln.

Kontaktperson och ansvarig för bokcirklarna är: 
Anette Grinde, tfn 0708 905 731.


Vi bokcirklar
. Vi talar om de lästa böckerna och hur vi uppfattar karaktärer och handling. Utgångspunkten är boken och vi gör vårt yttersta för att stanna i bokens värld. Vi talar om innehållet, reflektionerna, associationerna - snarare än om bra/dåligt eller kritisk över litteraturens byggnation. Vi är inte här för att kritisera författaren eller såga boken - vi läser och talar om boken som den är. Ämnet för samtalet är innehållet i boken, som den är. 

Vi strävar efter det fördjupade samtalet och att lära oss något nytt. Du behöver gilla att läsa, samtala, lyssna på andra och speja särskilt för att hitta guldkornen i läsningen och ny kunskap. Vad har vi lärt oss? 

Vi vill att det ska vara en tillåtande miljö. Vi respekterar varandra; ifrågasätter inte andras kunskap, känslor, ordval, ljudvolym eller mående. Vi är vad vi är och låter trygghet råda i rummet. Det som sägs i rummet stannar i rummet - vi lämnar inte ut varandra. Tack, för att ni inte avbryter varandra. Samtal och förståelse kräver lyssnande. 

Fördelning av ordet till alla som deltar är en nyckel för ett gott samtal. Lyssnandet är en annan. Låt oss respektera varandra, lyssna noga och låta orden vända inom oss innan vi tar upp ett nytt ämne. Om vi är fem i rummet kan var och en inte få mer än 20% av tiden. Det innebär också 80% lyssnandetid för var och en. Vi respekterar allas möjlighet att få komma till tals. Vi talar om innehållet i boken. Jag ber att vi avstår att tala om vårt privata i samtalet om boken. 

Vi har ett samtal på gång, alltså en talar och resten lyssnar. 

Vi möts ca en gång var fjärde vecka, samma veckodag och samma tid. Vi sitter i bokhandeln eller på närliggande central plats. Vi byter bara dag om utsatt dag är en röd dag. Vi ska kunna planera på sikt, lägga in kalender datum långt i förväg. Ändringar skapar svårigheter och väldigt mycket extraarbete för arrangören.

Vi möts (i regel) dagtid, normalt under lokalens öppettid. Samtalet är ca 1,5 timme. Vi avslutar mötet med att välja en ny bok. 

Vänligen sätt av tillräckligt med tid för samtalet (1½). Kom i tid. Om du måste gå tidigare, smit ut i tystnad. Var vänlig be inte gruppen avsluta samtalet tidigare, klä dig inte i mötet - smyg bara ut om du inte kan stanna tiden ut. Bokval görs sist i mötet, vi tidigarelägger inte det för att någon måste gå. Vänligen respektera gruppen, samtalet och tiden.

Vi stänger av telefonen, avstår telefonprat, sms och googling under mötet. Vi är här och nu, i rummet, tillsammans. Vårt fokus ligger på samtalet, på människorna och samtalet i rummet. En i taget har ordet, vi andra lyssnar. 

Vi fikar. Bokhandeln står för te/kaffe och varmt vatten. Var och en tar med sig sin egen kopp och sked. Tilltugg cirkuleras inom gruppen, vi utgår inte från överdåd och storfika, håller oss istället på skorpnivå. Vi lämnar inte skräp och disk efter oss i lokalen. Om man behöver assietter, kniv eller liknande för fikat, tag med dessa hemifrån - t ex om någon bakat eller köpt en längd eller liknande. Utgångspunkten är att vi inte använder bokhandelns porslin, bestick, mm. 

Förutsättningen för deltagande i cirkeln är att du köper boken i bokhandeln i Norrtälje, att du läser den med tanke på samtalet och att du vill i positiv och lyssnande ton vill samtala med gruppen om din läsning.  

Du behöver inte vara litteraturproffs. Du behöver gilla att läsa - med riktningen att samtala om boken med likasinnade. 

Vi har inte med oss hund eller andra djur i cirkeln. Det finns t ex oro, rädsla eller allergier hos andra människor, så jag ber er lämna hunden eller andra djur hemma (eller i varje fall ute). Hund i rummet i en aktivitet påverkar samtalet i negativ riktning eftersom både hundägaren och de övriga deltagarna drabbas av distraktion. Det påverkar också andra kunder, eftersom hund skapar allergier i rummet. 

Samtalsledaren lägger fram fem nyutgivna romaner (eller ibland någon biografi eller faktabok). Vi läser inte deckare eller feelgood. Klassiker kan förekomma, om den är nyutgiven. Vi läser böcker som skaver, alltså har någon fråga som ger möjlighet till ett gott samtal. Gruppen väljer (under tystnad) av de framlagda böckerna. Var och en i gruppen röstar på två av de fem böckerna. Valet faller sedan på den bok som har fått flest röster av gruppen närvarande medlemmar. (Det går fint att tipsa bokhandlerskan om nya böcker lämpliga för cirkeln, gör det senast ett par veckor innan mötet.) Bokhandeln tar sedan hem böcker till var och en, om de inte redan finns i butiken. Du kan inte vara med i röstningen om du inte vill köpa boken.

Kostnaden för att vara med i cirkeln är köpet av boken i bokhandeln i Norrtälje. Är du med i cirkeln är förutsättningen att du hämtar/köper boken i bokhandeln. Om du inte vill/kan vara med kommande läsomgång och inte vill ha boken, måste du meddela mig detta. Avbokning måste göras innan beställningen går iväg (vilket den gör i direkt anslutning till att vi beslutat vilken bok vi ska läsa). Om du redan har (eller läst) den bok som gruppen valt ber jag dig köpa en annan motsvarande bok i bokcirkeln för deltagandet i läsomgången. Om du inte avbokar eller hämtar boken övervältrar du kostnaden på bokhandeln, det är både dyrt och plågsamt. 

Kontakta Anette Grinde för att tala om dina frågor/funderingar om cirkeln!

Att bokcirkla är en fröjd

Anette Grinde
tfn 0708 905 731 (tfn/sms)
Mångfald Tillsammans (ideell förening)





Vi har under många år samarbetat (2018-2025) med Sensus studieförbund i våra bokcirklar och andra arrangemang i föreningen. 

Du deltar alltså i en studiecirkel när du deltar i våra bokcirklar. Det innebär att vi rapporterar närvaro, antal personer och sån´t till Sensus Studieförbund i Norrtälje efter respektive termin. 

Det är - från 1/1-26 - oklart om vi fortsätter det samarbetet eftersom jag just nu inte har någon handläggare där.


Inga kommentarer:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...