torsdag 24 september 2026

Fjärilar i magen och andra idiom. Mia Kim

 Fjärilar i magen och andra idiom. Mia Kim.


Boken landade på mitt bord tillsammans med Easy Peasy & Piece of Cakes tidning Bokmagasinet. Det visade sig vara ett förlag som jag inte upptäckt förr, där tidningen var fylld av magiska böcker - fokus barn & ungdomar - för skola, fritid, föräldramöjligheter och för fullföljandet av skolans uppdrag att lära barn och unga att läsa, bilda sig och skapa förutsättningar för framtiden. 

Vi talar om hur ungdomar skriver och läser, vi talar om Dick Harrisons medverkan i söndagsintervjun (Sveriges Radio) och om skolorna som återgår till pappersböcker för att eleverna ska lära sig att läsa, ta till sig information och kunna lära sig för framtiden. 

När jag nu hittar det här förlaget blir jag riktigt glad i hjärtat. Det finns många böcker i katalogen som jag skulle vilja fästa ögonen på och i, för att se hur de är skrivna och hur det kan vara till glädje och nytta i undervisning, för läsgiriga barn och för föräldrarnas insikter om barnens framgång. Förlagets tidning väcker stor nyfikenhet hos mig. 

När jag tänker på söndagsintervjun, den med Harrison, tänker jag också på vilka vuxna vi har omkring oss och hur de påverkar resten av våra liv. För goda liv krävs att vi månar om varandra, ser varandra och uppmuntrar varandra. Ingen ska behöva leva i ett ensamt rum, vi är en del av gemenskaper och var och en behöver bli sedd för det den är.  I det finns t ex läsning, som gör oss till klokare och fantasifylldare människor som också kan sätta sig in i hur andra människor är och har det. 

Boken Fjärilar i magen och förlaget Easy Peasy publishing är glada upptäckter. Båda dessa ska jag utforska mer. Tack!

A.. 



#fjärilarimagen #miakim #johanunenge #easypeasy #norrtälje @enlyckligdag #barnböcker 12-15 år. @kulturnavet 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...