tisdag 30 september 2025

Jakaranda. Gaël Faye.

 Mer om Gael Faye i denna blogg - här.


Jakaranda. Gaël Faye.


Vi har läst flera berättelser om Rwanda, folkmordet och om hutuerna, hatet, dödandet, misstron och tutsierna. Det här är en annan berättelse, det rör en annan familj, andra människor och andra sorger. Det är unika berättelser om människor, hur man hanterar sorgen, att man inte kan leva utan att veta hur ens ursprung ser ut eller om vad som har hänt. 

Det är berättelser som behöver upprepas. Vi kan aldrig förstå, men de behöver upprepas, berättas igen för att vi aldrig ska glömma. Det handlar om sorg, kärlek, liv, relationer och att sanningen ibland inte kan berättas. 

Livet är en lång rad tillfälligheter. Ja, vi kan också ta ansvar för en del av dem, men vi rår inte över alla. Vi behöver dock klara dem, för att i något mått ta oss vidare. Det är inte en självklarhet. 

Det är en bok att läsa, fundera över och samtala om. 

A...


#Jakaranda #GaëlFaye #kulturnavet #kulturnavetnorrtälje #norrtälje #bokvalsbordet #bokcirkeln #rwanda #EditionsJ 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...