Vi talade om Jag som aldrig känt en man.
Vi talade om existentialism, om vad människor behöver. Vad vi präglas av, vad vi blir om vi inte möter andra när kontextens regelsystem är otillräckliga. Vad nu det är? Vem avgör vad som är otillräckligt?
Vad är bara personliga egenskaper? Hur präglas vi? Vad är vi, om miljön är otillräcklig - vilka blir vi då? Hur många människor är nödvändigt för att ha goda liv? Vad är ett gott liv? Hur kan vi se andras liv som goda liv, trots att de förefaller tomma med vår tids förutsättningar?
Jag tänker att hon - huvudkaraktären - levde ett gott liv. Alla tänkte inte så, förnekade bestämt.
Hur förstår vi varandra? Hur förstår vi mänskliga behov? Hur ser vi varandra och den andra kunskapen, den vi inte själva har? Hur kan vi sätta oss in i andras liv och förutsättningar?
Jag skulle gärna prata mer, filosofiskt och existentiellt, om den här boken.
A..
Norrtälje 18/9-25.
#jagsomaldrigkäntenman #JacquelineHarpman #gondolbokförlag #Norrtälje #KulturnavetNorrtälje #magiskasamtal #läsbaraläs #kulturiroslagen #bokcirkel #filosofiskasamtal

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar