Den rädda löparen
Kristina Paltén
Desirée Wahren Stattin
Wahlström & Widstrand
2018
Kristina Paltén sprang, alldeles själv och i heltäckande klädsel, tvärs genom Iran. Hon gjorde det för att utmana sig själv och sina fördomar. Hon lärde sig en hel del på vägen och vi har sett att många andra också har gjort detta. Lärt sig mer. De flesta är kanske inte beredda att följa i hennes spår, göra hennes resa, men säkert är det stora flertalet som har följt henne intresserade av att ta del av hennes fantastiska resa. Höra. Läsa. Begrunda. Imponeras. Eller kanske förkasta som ren galenskap.
Boken är relativt nyligen utgiven och vi räknar med att den finns i Roslagens bokhandel vid Lilla torget i Norrtälje på onsdag (11/4).
A..
Den ideella föreningen Mångfald Tillsammans arrangerar aktiviteter, som tex samtal, föreläsningar, studiecirklar och liknande. Vi gör det gärna tillsammans med andra, t ex föreningslivet, näringsliv eller andra organisationer. Kulturnavet ingår i Mångfald Tillsammans (ideell förening). Vi samtalar om böcker, viktiga sakfrågor (t ex klimat, demokrati, mänskliga rättigheter och samhällsfrågor i vår samtid) och vi tror på mötet mellan människor.
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar