måndag 24 mars 2025

25/4-25. Samtal om dagsaktuella frågor...

Fredagsmys i bokhandeln!  

Vill du prata politik eller andra dagsaktuella frågor?

Samtal eller diskussion - om ett ämne ni väljer, eller som blir av det samtal ni för. Ämnet kan vara t ex näringsliv, samhällsfrågor, arbetsliv, fackligt görande, skyddsnät, bostadspolitik, skogen, krigen, gatornas förfall, minoriteternas situation eller vad det nu vill vara. Låt oss vara framåtsyftande, ge förslag på lösningar. Ni behöver gilla att diskutera, acceptera allas varande och åsikter och vilja föra dialog med varandra. Om du är vänster, höger eller politisk mitt är egalt. Det handlar om att föra vänliga samtal med varandra. Politisk bredd tillför mer till samtalet, vill jag tro. 

Vill du vara med i ett sådant samtal? Det är samtalet och ämnet som ligger i fokus. All irritation lämnas utanför rummet, tack. 

Du. Samhälls- och samtalsintresserad. 

Gruppstorlek. 2-9 personer. 

Ämne. Dagsaktuell fråga. 

Var. Roslagens bokhandel vid Lilla torget i Norrtälje. 

När

Fredag 25 april 2025, kl 1600-1745. 

Kostnad/föranmälan. Swisha 99 kr till swishnr 123 075 3715 (bokhandeln). Skriv aktivitetsdatum som meddelandetext. 

Om du tar med din egna kaffekopp, så tar jag fram te/kaffe. 

Varför? Om vi inte möts och talar med varandra, hur ska det då gå? Hur ska vi då må? 

Välkommen.


Alla aktiviteter i bokhandeln sker i den ideella föreningen Mångfald Tillsammans regi. Lokalen är (i princip alltid) i bokhandeln. Vi samarbetar med Sensus studieförbund i alla aktiviteter i föreningen.


  • Torsdag 27 mars 2025, kl 1800. Författarsamtal om Marken, andligheten. Petra Carlsson Redell och Mika Wallander.
  • Måndag 31 mars 2025, kl 1700. Johan Mathias Sommarström.
  • Onsdag 7 maj 2025 (dagtid). Filosofera tillsammans med Sofia Wrangsjö! 
  • Tisdag 13 maj 2025 (dagtid). Prat om skog. Hur ser du på skogen? Är skogen en äganderättsfråga, en klimatfråga eller en politisk fråga? 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...