söndag 5 juli 2026

1/8-26. Lördagspoesi. Tema: återvinningscentralen.


Återvinningscentralen
är en plats för muttrar och trasiga möbler, trängsel och mänskliga möten. Det är också en plats för köer, ovant backande släpvagnar och vackra ting som fallit bortom lusten. Eller bara tiden. 

Är återvinningscentralen kanske en plats för avlämnande av förlorade drömmar också? 

Vad gör det med oss att lämna farmors bord där? Vilka sår i hjärtat skapar det första barnets docka när den nu ska läggas i en röd container full med andras krattor och trasiga stolar som inte betyder något alls. Mitt allra viktigaste blandas med ditt trasiga skräp. 

Hur orkar jag det? Vad gör det med min själ?

Ska jag slänga här eller där, eller kanske i nästa container ändå? Är det här facket för hård plast eller mjuk? Är det här en tidning eller en bok? Vad kan jag göra för att förvandla boken till en tidning på återvinningscentralens strikta rum? 

Är det olika fack om det är klistrigt på pappret eller inte? Jag har förstått att postit-klister-lappar i tidningsinsamlingen gör fasa i tidningsåterbruket. Är det sant eller rent hitte-på?

Hur kan man slänga plastlock i facket för mjölkförpackningen? Det känns så fel, jag vill göra rätt, men är det ens möjligt att vara eller göra alldeles rätt? 

Flaskor. Pant. Brädor. Möbler. Kemikalier. Böcker. Färg. Dockor, kanske utan ben. Är det skillnad på omålade brädor, målat med rött eller plastfärgsgult, tryckimpregnerat eller trärent med lack? 

Är min skillnad på återvinningscentralen samma eller precis lika som din skillnad? Gör du rätt i allt eller är du lite som jag, ja, en männska med fel och och en lång rad oerkännbara brister? 

Vad vet du om återvinningscentralens alla frågor, som jag inte ens kan ana?

Den 1 augusti-26 är vår nästa lördagspoesi. Kl 1400. I bokhandeln i Norrtälje. Egenskriven poesi, typ rim, dikt eller kanske haiku, max fem minuter och var & en som vill delta med sin dikt måste följa temat: återvinningscentralen. Föranmälan till Anette Grinde tfn/sms 0708905731, för dig som vill framföra din poesi den 1 augusti 2026.






Lördagspoesi 4/7-26



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...