17/2-26. Svenska Freds- och skiljedomsföreningen.
Jag rekommenderar ett besök på Svenska Freds- och skiljedomsföreningens hemsida, att bli medlem eller på annat sätt bidrar till föreningens finansiering och att du engagerar dig i arbetet runt freden.
Vi tackar Kerstin Bergeå - ordförande för Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen - för hennes besök i Norrtälje. Vi tackar Ellen & Karel för möjligheten att vara i bokhandeln. Vi tackar för glädjen, kunskapen och all erfarenhet Kerstin Bergeå och Svenska Freds- och skiljedomsföreningen står för. Vi tackar publiken för engagemang och intresse.
Jag gläds åt människors engagemang och alla möjligheter som finns att skapa fred och förändring.
Vi talade t ex om föreningens grund, förändring, (tidigare) fredspris, utbildning av ungdomar, opinionsbildning, ickevåld, skolbesök, kunskap, frågor från media, tidens utveckling, narrativet och Stina Oscarson (böcker och ickevåldsengagemang), möjligheter att engagera sig, fredsgrupper inom Svenska Freds, Ukraina, Gaza/Palestina och mycket mer. Var börjar freden?
På frågan om hur var och en kan engagera sig kan vi konstatera att det finns otroligt många rörelser idag. Det kan vara svårt att hitta in, men att det finns alla möjligheter att hitta en plats - om man själv vet vad man vill och kan. Tillsammans är bäst, men ensamma är också en möjlighet.
Svenska Freds- och skiljedomsföreningen arbetar med freds- och rättvisefrågor. De skapar opinion och kunskap, berättar hur de/vi ser på freden, att den är möjlig.
Mer om Svenska Freds- och skiljedomsföreningen, att bli medlem eller engagera sig.Ska vi rusta för krig eller för fred? Ja, förstås för fred. Varje dag, varje stund och i varje handling vi gör.
- Ickevåld- och konflikthantering (Kristna freds).
- 100 härskartekniker. (Per Herngren).
- Ickevåld i vardagslivet (Göteborgs universitet, Leif Eriksson). Sann kommunikation förutsätter att vi i sökandet efter en gemensam grund i varje ögonblick är beredda att ändra vår egen ståndpunkt.
- 17/2-26: Kerstin Bergeå, ordförande Svenska Freds: föreläser om fredsarbete i en orolig värld.
#svenskafreds #Norrtälje #Roslagen #kulturiroslagen #kerstinbergeå
Foto: Kajsa Overgaard och Anette Grinde.







Inga kommentarer:
Skicka en kommentar