torsdag 24 juli 2025

Här var vårt hus. Barns berättelser från Gaza.

 


Här var vårt hus. Barns berättelser från Gaza


Boken består av noveller, på svenska och arabiska. Det är vinnande bidrag i en novelltävling bland barn i Gaza. Nu, under kriget. 


Barnens berättelser är inte bara ord - det är en form av motstånd


Berättelserna nockar mig, får mig att gråta. Barnen, utsattheten, familjen, utsattheten och döden. Det fruktansvärda våldet barnen utsätts för, och rädslan. Solen och friden skiner omkring mig, men inte runt dessa barn. Det är starkt och väldigt viktigt att ta del av dessa berättelser. Och lyfta frågan om Gaza, igen och igen. Och sen igen. 

Om jag skriver till två riksdagsledamöter idag, och två andra i morgon - kan du göra detsamma? Skriv att de måste sluta exportera vapen, sluta importera varor från Israel - och att de måste införa handelsstopp. Skriv att de måste protestera mot folkmordet. De måste säga stopp. 

Hur (i helvete) kan vi låta det fortgå en dag till? Hur kan vi?

Boken beställs/köps i din lokala bokhandel. Förstås. Kom ihåg av nätetbokhandeln bidrar till en högre klimatpåfrestning, t ex genom många enskilda transaktioner och fler förpackningar (nätet = många små istället för färre större till butiken). Åk med allmänna kommunikationer, cykla eller gå, så långt det är möjligt! Att handla lokalt, i din lokala bokhandel, innebär också att du får ha den kvar. 


Tack, för att du gör skillnad.

A..


Telefonnummer till bokhandeln: 0704 376 621 Ellen Söderblom Saarela. 

Telefonnummer till Anette Grinde, KULTURNAVET: 0708 905 731. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...