onsdag 24 december 2025

Allt om känslor. Felicity Brooks och Frankie Allen. (Översättare Sara Jonasson)

 

Allt om känslor (6-9 år)

Felicity Brooks och Frankie Allen


Hur känns det i kroppen när man är arg? Hur känns det när man är glad? När man är ledsen? Varför känner man på olika sätt? När blir man nervös, irriterad, frustrerad eller besviken? När känner man sig stolt, modig, uppspelt eller lugn?

Allt om känslor är en kul och lekfull introduktion till känslornas värld. Här utforskas och beskrivs alla möjliga sorters känslor. I boken beskrivs olika situationer som barn kan hamna i, till exempel att ett syskon retas, att en kompis gör något snällt, att man inte får spela tv-spel för sina föräldrar eller att man ska åka vattenrutschkana för första gången. Barnen uppmuntras att vara delaktiga under läsningen genom att fundera på hur de själva skulle reagera och känna i olika situationer.

Boken tar också upp hur man kan hantera olika typer av känslor, både välkomna och inte lika välkomna. Alla känslor är tillåtna, det är vad vi gör med dem som är det viktiga.

Färgglada illustrationer, pedagogisk text och möjligheten att delta aktivt i läsningen gör detta till en bok som väcker intresse och som kommer att hjälpa barnen att hitta nya sätt att svara på frågan: "Hur mår du?

Författare: Brooks, Felicity
Författare: Allen, Frankie
Illustratör: Ferrero, Mar
Översättare: Jonasson, Sara



Allt om känslor (6-9 år).

Författare Felicity Brooks och Frankie Allen. Illustratör Mar Ferrero. Översättare Sara Jonasson. 

Ja, mitt i alla reaktioner så ska vi också förstå dem, se vad vi gör, berätta för barnen och få barnen att förstå vad känslor är. Ja, kanske behöver också de vuxna förstå och prata om sina känslor? Känslor är viktigt och vackert, men kanske också frustrerande. Vad händer i oss när man man inte kan hantera sina känslor, inte förstår dem eller inte kan prata om dem någonstans? Blir det bättre om vi pratar om våra känslor? Ja, framförallt blir det bättre om man förstår vad som händer - hos sig själv och andra - för att man då kan bry sig om sig själv och andra. 

Allt om känslor är en finfin bok. Jag blir glad av den, Den inbjuder oss till nya och viktiga samtal och den lär oss att förstå hur vi och andra fungerar. 


#Lindochco har givit ut en fin bok om #känslor som varenda unge borde läsa och prata om. Den är finfin, passar glin från kanske 6 år och tål att funderas kring och talas om tillsammans med en #vettigvuxen i lugn och ro. Ja, att läsa själv, men också tillsammans! 

A..

tisdag 23 december 2025

Vita damen. Sergej Lebedev.

 

Vita damen. Sergej Lebedev.



»Med fasa hörde hon hur marken redan gungade, hur det knakade i världsbyggets våningar: mellanvärlden -- bykyrkogården -- hade redan sjunkit ner i den undre. Och åter kände hon att hela trakten var alltför urholkad av gamla gruvgångar och nygrävda schakt, att allt här var nära att rasa, hölls uppe på nåder och bara väntade på en stöt.«

Donbass. Fem dagar i juli 2014. Sigillet har brutits och den uråldriga ondskan har återvänt till dagens värld. 

»De helade inte. De spådde inte. De besvärjde inte boskap. De samlade inte hemliga örter. De blandade inte dekokter. De lockade inte män och stötte inte bort dem. De förutsade inte framtiden. De predikade inte. De tog inte lärlingar. Men de städade, tvättade, skrubbade. De lät inte platser och människor förfalla och bli orena. De arbetade med vatten, vid vatten -- som tvätterskor och sjuksköterskor. De kokade bandage och linne, tvättade bort blod och svett; de dog, de stupade, de utplånades nästan i de grymma krigen, i det gångna århundradets ondska -- ett hemligt systerskap.«

Sergej Lebedev (f. 1981 i Moskva), rysk författare och journalist, utbildad geolog. Hans romaner kretsar kring det sovjetiska förflutna och dess arv i dagens Ryssland, särskilt Stalintidens våld och dess efterverkningar. Lebedev är en av vår tids mest översatta samtida ryskspråkiga prosaister. Han lever och verkar numera i Potsdam.



Länkar:

22/12-25. Jag? Peter Flamm.

Jag? Peter Flamm.


I tacksamhet. 

Jag tackar för samtalet om Jag? av Peter Flamm. Jag tackar för att var och en stannade i boken, reflekterade över texten, vad den sa och hur vi förstod den. Jag tackar för samtalet om karaktärerna, förändringarna, tiden, betydelsen av hunden, utsattheten, huvudkaraktärens hälsa, hemkomsten, omsorgen och författarens andemening. 

Vad menar han och hur förstår vi hans avsikt?

Tack!

A..







Tisdag 23/12-25. Bokcirkel om Satantango. László Krasznahorkai. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Satantango och vill delta i samtalet.


Måndag 29/12-25. Bokcirkel om Tarantel. Eduardo Halfon. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Tarantel och vill delta i samtalet.


Tisdag 30/12. Bokcirkel om Historiens återkomst. Martin Kragh. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Historiens återkomst och vill delta i samtalet.


Lördag 3/1-26. Poesi och sång. Tema: snart är våren här. Mer information härFöranmälan för dig som vill läsa din egen poesi, tfn/sms 0708 905 731. 


Tisdag 6/1-26. HLR-KUNSKAP (hjärt- och lungräddning). Mer information här. Föranmälan gm swish av avgiften. 


Onsdag 7/1-26. Bokcirkel om Historiens återkomst. Martin Kragh. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Historiens återkomst och vill delta i samtalet.

Lördag 7/2-26. Poesi och sång. Tema: ännu inte beslutat. Mer information härFöranmälan för dig som vill läsa din egen poesi, tfn/sms 0708 905 731. 


Tisdag 17/2-26. Kerstin Bergeå, ordförande i Svenska Freds, berättar om nödvändigt fredsarbete i vår oroliga tid. Föranmälan gm swish av avgiften, mer info här


Torsdag 12/3-26Föreläsning om Folkmord: Sverige och kampen om ett begrepp. Professor Mark Klamberg berättar om hur juridiken ser ut. Plats: Norrtälje stadsbibliotek. Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731. Mer info här


Torsdag 26/3-26Låt oss tala om juridiken, aktivismen och demokratin. Advokat Pia Björstrand och Marie Holmlund (uppsagd från Energimyndigheten när hon använde sin lagliga demonstrationsrätt) berättar om utgångspunkter, juridik och konsekvenser. Plats: Norrtälje stadsbibliotek. Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731. Mer info här


22/4-26. Film och samtal om aktivism och demokrati. Hur arbetar Rebellmammorna, Rebellpapporna och Extinction Rebellion Sverige med sin opinionsbildning och vad vill de? Film och samtal. Kostnadsfritt. Plats: Norrtälje.  Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731.  


Mer informationAnette Grinde. Tfn/sms 0708 905 731 eller mejl till: anette.grinde@foretagshuset.net


Plats: alltid centralt i Norrtälje.


Arrangör: Mångfald Tillsammans (ideell - opolitisk - förening).

söndag 21 december 2025

Berätta allt. Elizabeth Strout.


Det är höst i den lilla staden Crosby i Maine. Advokaten Bob Burgess har blivit insnärjd i en pågående mordutredning där han försvarar en man som anklagas för att ha dödat sin mamma. Han har också blivit vän med den hyllade författaren Lucy Barton, som bor längre ner på gatan i ett hus vid havet med sin före detta man, William. Lucy och Bob tar långa promenader tillsammans och pratar om sina liv, sina rädslor, vad de ångrar och hur livet kunde ha blivit.

Lucy får också äntligen lära känna den omtalade Olive Kitteridge, som nu bor på ett seniorboende i utkanten av stan. De tillbringar eftermiddagarna tillsammans i Olives lägenhet och berättar historier för varandra om människor de har känt, människor som skänkt deras liv mening.

Berätta allt är en hoppfull roman om nya vänner och gamla kärlekar, och om varför relationer till andra människor är det som håller oss vid liv. Som Lucy Barton säger: "Kärlek kan se ut på så många olika sätt, men det är alltid kärlek."



#elizabethstrout #berättaallt #brombergs #kulturnavet #norrtälje #kulturnavetnorrtälje #bokvalsbordet #bokcirkel #lucybarton 

Ekonomi för en hållbar värld. Lena Amalia Bjärskog.

Ekonomi för en hållbar värld. 

Lena Amalia Bjärskog. 



Vi behöver tala om hur vi talar om pengar.

Samma ekonomiska tänkande som lett till den rådande ekonomiska ordningen, kommer inte att vara tillräckligt för att skapa en hållbar framtid. 

Ekonomi för en hållbar värld är en bred introduktion till varför vårt ekonomiska tänkande ser ut som det gör, och till de många vägar som finns framåt mot en mer hållbar ekonomi.

Idag missar vi att räkna med många viktiga värden då de inte kan bestämmas i form av pengar, trots att de är avgörande för vårt liv på den här planeten. I boken uppmärksammas sociala, miljömässiga och kulturella värden som den traditionella ekonomin undervärderar eller inte lyckas värdera.

Vi tar ofta den nuvarande ekonomin för given, men hur kan vi inte ”ha råd” att rädda vår planet och människorna som befolkar den? Det finns många verktyg för att komma till rätta med nuvarande obalanser och orättvisor.

Några av bokens rubriker är

  • Vad är problemet med ekonomin?
  • Vad är pengar?
  • Allt som inte blir pengar och 
  • Framtidens ekonomiska verktygslåda.

Boken vänder sig till vuxna och unga som bryr sig om rättvisa, demokrati och ekonomi och är en introduktion för de som vill utforska hållbara ekonomiska vägar framåt

I boken finns reflektionsfrågor som lämpar sig för både individuella och gemensamma samtal. Varje kapitel avslutas med förslag på vidare läsning.


#Ekonomiförenhållbarvärld  #LenaAmaliaBjärskog #bluepublishing #kulturnavetnorrtälje #kulturnavet #norrtälje #klimat #nerväxt #klimatkris  


** *** ** *** ** *** ** *** ** *** ** ***


Måndag 22/12-25. Bokcirkel om Jag? Peter Flamm. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Jag? och vill delta i samtalet.


Tisdag 23/12-25. Bokcirkel om Satantango. László Krasznahorkai. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Satantango och vill delta i samtalet.


Måndag 29/12-25. Bokcirkel om Tarantel. Eduardo Halfon. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Tarantel och vill delta i samtalet.


Tisdag 30/12. Bokcirkel om Historiens återkomst. Martin Kragh. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Historiens återkomst och vill delta i samtalet.


Lördag 3/1-26. Poesi och sång. Tema: snart är våren här. Mer information härFöranmälan för dig som vill läsa din egen poesi, tfn/sms 0708 905 731. 


Tisdag 6/1-26. HLR-KUNSKAP (hjärt- och lungräddning). Mer information här. Föranmälan gm swish av avgiften. 


Onsdag 7/1-26. Bokcirkel om Historiens återkomst. Martin Kragh. Kontakta Anette Grinde, tfn 0708905731 om du har läst Historiens återkomst och vill delta i samtalet.

Lördag 7/2-26. Poesi och sång. Tema: ännu inte beslutat. Mer information härFöranmälan för dig som vill läsa din egen poesi, tfn/sms 0708 905 731. 


Tisdag 17/2-26. Kerstin Bergeå, ordförande i Svenska Freds, berättar om nödvändigt fredsarbete i vår oroliga tid. Föranmälan gm swish av avgiften, mer info här


Torsdag 12/3-26. Föreläsning om Folkmord: Sverige och kampen om ett begrepp. Professor Mark Klamberg berättar om hur juridiken ser ut. Plats: Norrtälje stadsbibliotek. Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731. Mer info här


Torsdag 26/3-26. Låt oss tala om juridiken, aktivismen och demokratin. Advokat Pia Björstrand och Marie Holmlund (uppsagd från Energimyndigheten när hon använde sin lagliga demonstrationsrätt) berättar om utgångspunkter, juridik och konsekvenser. Plats: Norrtälje stadsbibliotek. Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731. Mer info här


22/4-26. Film och samtal om aktivism och demokrati. Hur arbetar Rebellmammorna, Rebellpapporna och Extinction Rebellion Sverige med sin opinionsbildning och vad vill de? Film och samtal. Kostnadsfritt. Plats: Norrtälje.  Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731.  


Mer informationAnette Grinde. Tfn/sms 0708 905 731 eller mejl till: anette.grinde@foretagshuset.net


Plats: alltid centralt i Norrtälje.


Arrangör: Mångfald Tillsammans (ideell - opolitisk - förening).


lördag 20 december 2025

26/3-26. Juridiken, aktivismen och demokratin.

Torsdag 26/3-26. Låt oss tala om 

juridiken, aktivismen och demokratin


Vad: juridiken, aktivismen och demokratin. Vad är rimligt? Varför agerar man och vad gör man? Vad är aktivism, vad är civil olydnad och vad är konsekvenserna för samhället? Är aktivism viktigt för demokratin?

När: torsdag 26 mars 2026, kl 1800-1930. 


Marie Holmlund
Vem talar: advokat Pia Björstrand och Marie Holmlund (uppsagd från Energimyndigheten när hon använde sin lagliga demonstrationsrätt). 

Vi talar om juridik, rättigheter och skyldigheter. Vad är aktivism, demokrati och hur påverkar det vårt samhälle? Har en myndighet rätt att avskeda någon för juridiskt tillåtna aktiviteter?

Föranmälan och frågor: Anette Grinde, tfn/sms 0708 905 731 eller anette.grinde@foretagshuset.net

Var: Norrtälje stadsbibliotek. 

Arrangör: Mångfald Tillsammans. 

Medarrangör: Norrtälje stadsbibliotek. Coompanion Roslagen & Norrort.


Lyssna gärna till SR filosofiska rummet om aktivism: 

https://www.sverigesradio.se/avsnitt/aktivism-ett-hot-mot-demokratin-eller-det-som-haller-den-levande


Föreningen Mångfald Tillsammans arrangerar studiecirklar, föreläsningar och samtal - gärna tillsammans med andra föreningar, personer, företag eller andra typer av organisationer. 

Folkbildning tillsammans

Folkbildning skapar ny kunskap och ett större välmående, ja, förståelse för hur världen ser ut. Vi ser folkbildning som viktigt. Låt oss hjälpas åt att bilda oss tillsammans.


Relevant lyssnande i sammanhanget:



#fritanke #kulturnavetnorrtälje #filosofiskarummet #norrtälje #klimat #norrtäljestadsbibliotek 

torsdag 18 december 2025

12/3-26. Folkmord: Sverige och kampen om ett begrepp. Mark Klamberg.

Inbjudan till en föreläsning om ämnet och boken: Folkmord: Sverige och kampen om ett begrepp. Mark Klamberg.

Vem talarMark Klamberg. Professor i folkrätt, Stockholms universitet. 

När: torsdag 12 mars 2026. Kl 1800-1930. 

Var: Norrtälje stadsbibliotek. 

Kostnadsfritt!

Föranmälan: Anette Grinde, tfn/sms 0708905731 eller mail till: anette.grinde@foretagshuset.net 

Arrangör: Mångfald Tillsammans (ideell - opolitisk - förening).

Medarrangör: Norrtälje stadsbibliotek.  


Boken köper du förstås i 

Roslagens bokhandel, Lilla torget, Norrtälje. 


Föreningen Mångfald Tillsammans arrangerar studiecirklar, föreläsningar och samtal -  gärna tillsammans med andra föreningar, personer, företag eller andra typer av organisationer. 

Folkbildning tillsammans, alltså

Folkbildning skapar ny kunskap och ett större välmående, ja, förståelse för hur världen ser ut. Vi ser folkbildning som viktigt. Låt oss hjälpas åt att bilda oss tillsammans.


Folkmord är inte ett lättsmält ämne, men en faktabaserad föreläsning och en möjlighet till ett samtal som syftar till mer konkret kunskap, kan ge oss förståelse av historia och vår omvärld. Vad är fakta och vad är åsikt? Fakta, utifrån vad och vem? 


Folkmord
är ett av de mest laddade begreppen i vår samtid. Det är en juridisk term, men medför även moraliska imperativ och kan utgöra ett politiskt vapen. I internationella medier, FN:s olika forum och svensk debatt används ordet med en tyngd som både förpliktigar och splittrar.

Denna bok lyfter fram berättelser, perspektiv och juridiska strider som på olika sätt knyter an till Sverige – men som ännu inte fullt ut återgivits i historieskrivningen. Hur förarbetet till FN:s folkmordskonvention påbörjades i Stockholm 1940 av den polsk-judiske flyktingen Raphaël Lemkin, och hur Sverige under förhandlingarna ville genomföra begränsningar för att konventionen inte skulle omfatta behandlingen av samer. Svenska domstolar har tjänat som plats för genomförande av fyra rättegångar beträffande folkmord.

Anklagelser om folkmord måste granskas med största möjliga noggrannhet. Det handlar inte bara om att ställa skyldiga till svars, utan också om att inte urvattna ett begrepp vars styrka bygger på precision. Samtidigt finns en risk att försiktighet tolkas som passivitet – eller som ett svek mot offren.


Relevant lyssnande i sammanhanget:



#folkmord #markklamberg #fritanke #kulturnavetnorrtälje #filosofiskarummet #norrtälje  #klimat #norrtäljestadsbibliotek 

Kajak: Rörelser & tillfälliga boplatser. Leif Strandberg.


I Kajak: Rörelser & tillfälliga boplatser har psykologen Leif Strandberg samlat berättelser från ett långt friluftsliv. Boken består av ett trettiotal korta kapitel där vardagliga iakttagelser slår följe med filosofiska och historiska reflektioner. Läsaren möter bland annat en kåta och ett tält, en pilbåge och en eld, inuiter och en gudsvind, en älg och en kapuschong. Ibland är det dimma och ibland är det dags att plocka kantareller.

»Den här boken handlar om människans lust att röra på sig, slå tillfälliga läger och använda sig av funktionella verktyg. Idag kallar vi sådant leverne för friluftsliv. Det här är en bok om friluftsliv i allmänhet, och mitt eget friluftsliv i synnerhet. Den handlar om att paddla kajak, att slå läger, tälta, göra upp eld och nyttja friluftslivets alla listiga uppfinningar. I boken återkommer jag ofta till att allt det jag gör idag, allt som kan ses som den moderna människans lekfulla innovationer, egentligen är en upprepning av vad våra släktingar gjorde för över 50 000 år sedan. En del av dem lever än idag ett nomadiserande liv.« Ur förordet

Leif Strandberg har arbetat som psykolog och är kanske mest känd för sina böcker, översatta till många språk, om den belarusiske psykologen Lev Vygotskij, 1896–1934. Under många år läste han sina texter i radioprogrammet Tankar för dagen. Författaren har skrivit kriminalromaner, är en flitig bokrecensent och är ansvarig utgivare för kulturmagasinet Lokatten, organ för Skrivare i Hälsingland.


#leifstrandberg #kajak #karnevalförlag #friluftsliv #kulturnavet #norrtälje 


En bok för frukost, middag eller nattning? Jag tänker den här boken som reflektion, kunskap och njutning. Den innehåller korta berättelser, som kan läsas en efter en när tiden infinner sig, lusten halkar i och gr oss möjlighet att förkovra oss just nu. En kort stund för en reflektion om något annat - ja, korta berättelser som ger en annan sorts mervärden. 

Finns eller beställa i din lokala bokhandel. Hur får vi annars ha bokhandeln kvar, om vi inte handlar i den och prioriterar just den? 

#leifstrandberg #kajak #karnevalförlag #friluftsliv #kulturnavet #norrtälje


6/1-26. HLR-KUNSKAP (hjärt- och lungräddning). Mer information här.  Föranmälan gm swish av avgiften. 


15/1-26. Samtal om aktivism och demokrati. Hur arbetar Rebellmammorna,  Rebellpapporna och Extinction Rebellion Sverige med sin opinionsbildning och vad vill de? Film och samtal. Kostnadsfritt. Plats: Folkets hus,  Norrtälje.  Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731. (Senareläggs, vår 2026.)


17/2-26. Kerstin Bergeå, ordförande i Svenska Freds, berättar om nödvändigt fredsarbete.  Mer info här


 

onsdag 17 december 2025

Änglars bröd. En memoar. Patti Smith. (Peter Samuelsson)

 Änglars bröd. En memoar. 

Patti Smith. (Peter Samuelsson).

 


Författare:Patti Smith.
Översättare:Peter Samuelsson.



Trots knappa förhållanden var Patti Smiths uppväxt i efterkrigstidens Philadelphia fylld av fantasi, lek och kärlek. I barndomens skogar och sagornas förtrollande världar kunde hon förlora sig, alltid på jakt efter det spännande och magiska. Tjugo år gammal tar sökandet henne vidare till New York där hon träffar Robert Mapplethorpe, Sam Shepard och Tom Verlaine. Hon blir snart en i kretsen runt William Burroughs, Allen Ginsberg och Bob Dylan.

Musiken får en allt större plats i hennes liv och leder fram till den ikoniska debutskivan Horses 1975. När hon träffar Fred ”Sonic” Smith, gitarrist i gruppen MC5, lämnar hon New York för ett lugnare familjeliv utanför Detroit. Efter fjorton års äktenskap blir Fred svårt sjuk och går bort och hon står ensam med två små barn. Åter söker hon sig till New York där hon finner tröst och sammanhang.




#änglarsbröd #PattiSmith  #kulturnavet #norrtälje #bokvalsbordet #bokcirkel #jagbokhandlar #petersamuelsson 

tisdag 16 december 2025

Ungerska nationens säkerhet : En fjärilsjakt. László Krasznahorkai

 

Ungerska nationens säkerhet : En fjärilsjakt

László Krasznahorkai



"Krasznahorkais nya roman Ungerska nationens säkerhet är bara 170 sidor lång, men lägger lager på lager så att de olika skikten framträder först efter omläsning; och det är boken sannerligen värd. ... Porträttet av författaren som gammal hund är skoningslöst roligt." Ingrid Elam, Dagens Nyheter

Den här boken handlar om fjärilar.

Nej, den handlar om en lepidopterolog.

Eller kanske om livets ursprung?

Om nationell säkerhet?

Om ett farväl?

Eller … handlar den kanske om ingenting alls – förutom om våra liv?

I László Krasznahorkais nya roman möter vi en man som redan som liten bestämt sig för att ägna sitt liv åt att forska om fjärilar. Vi möter också en äldre man – vars identitet snabbt avslöjas – som har ett djupt behov av att få träffa den berömde fjärilsexperten.

Inte bara för att tala om fjärilar, utan för att ställa den största av alla frågor: Vad är meningen med livet?

Hur vävs deras liv samman? Hur blir de oumbärliga för varandra? Är detta en roman om en ovanlig vänskap? Ja.

Ett farväl? Ja.

Ett olösligt mysterium om livets början? Också ja.

László Krasznahorkais vindlande prosa fångar det sköra i våra passioner, grymheten i världen utanför, och naturens oföränderliga lagar. En plats där fjärilar, människor, nederlag – och hopp – möts i en enda brännande punkt.






Måndag 22/12-25. Bokcirkel om Jag? Peter Flamm. 


Tisdag 23/12-25. Bokcirkel om Satantango. László Krasznahorkai. 


Lördag 3/1-26. Poesi och sång. Tema: snart är våren här. Mer information här. Föranmälan för dig som vill läsa din egen poesi, tfn/sms 0708 905 731. 


Tisdag 6/1-26. HLR-KUNSKAP (hjärt- och lungräddning). Mer information här.  Föranmälan gm swish av avgiften. 


Torsdag 15/1-26. Samtal om aktivism och demokrati. Hur arbetar Rebellmammorna,  Rebellpapporna och Extinction Rebellion Sverige med sin opinionsbildning och vad vill de? Film och samtal. Kostnadsfritt. Plats: Norrtälje.  Föranmälan till Anette Grinde, tfn eller sms 0708 905 731.  (Senareläggs, våren 2026).


Lördag 7/2-26. Poesi och sång. Tema: ännu inte beslutat. Mer information härFöranmälan för dig som vill läsa din egen poesi, tfn/sms 0708 905 731. 


Tisdag 17/2-26. Kerstin Bergeå, ordförande i Svenska Freds, berättar om  nödvändigt fredsarbete.  Mer info här



Mer informationAnette Grinde. Tfn/sms 0708 905 731 eller mejl till: anette.grinde@foretagshuset.net


Plats: centralt i Norrtälje 


Arrangör: Mångfald Tillsammans (ideell - opolitisk - förening).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...